4 تفاوت مهم هگزاکوپتر و کوادکوپتر

هگزاکوپتر بخریم یا کوادکوپتر؟ هگزاکوپتر یک پهباد پرقدرت و مدرن است که برخلاف کوادکوپتر، از 6 موتور برای برخاستن از زمین و پرواز استفاده می‌کند. این پرنده بیش‌تر برای آبیاری و سم‌پاشی زمین‌های کشاورزی و استفاده برای تصویربرداری حرفه‌ای استفاده می‌شود. بدیهی است که هگزاکوپتر وزن بیش‌تر و فرسایش بیش‌تری نسبت به کوادکوپتر دارد.

4 تفاوت مهم هگزاکوپتر و کوادکوپتر

هگزاکوپتر یک مولتی روتور است که که برخلاف کوادکوپترها از 6 موتور به‌منظور برخاستن از زمین و پرواز استفاده می‌کند. هگزاکوپترها تا چندسال پیش تنها برای مصارف کشاورزی و انجام اموری هم‌چون سم‌پاشی استفاده می‌شدند. اما پس از این‌که تیم‌های فیلم‌برداری از ویژگی‌ها و مزایای خاص آن باخبر شدند، این پرند به وسیله‌ای مهم در صنعت تصویربرداری هوایی نیز تبدیل شد. شاید در ظاهر این‌گونه به‌نظر برسد که تنها تفاوت هگزاکوپتر و کوادکوپتر در تعداد موتورهای آن‌هاست. اما بهتر است بدانید که همین مسئله، موجب تفاوت زیادی در کارایی و استفاده از آن‌ها می‌شود. در این مقاله با 4 تفاوت اساسی این دو محصول آشنا خواهیم شد.

  1. تفاوت در تعداد و نحوه قرارگیری موتورهای هگزاکوپتر و کوادکوپتر

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره شد، هگزاکوپتر از 6 موتور به‌منظور پرواز بهره می‌برد. نحوه چینش موتورها در یک کوادکوپتر دارای زاویه 90 درجه است و به‌همین دلیل کنترل روی تمام قسمت‌های کوادکوپتر کم‌تر است. این درحالی است که نحوه چینش موتورها در یک هگزاکوپتر دارای زاویه 60 درجه است و کنترل روی تمام بخش‌های پهباد به‌مراتب بیش‌تر خواهد بود. این تفاوت 30 درجه چندان مهم به‌نظر نمی‌رسد، اما کافی تصاویر ضبط شده با هگزاکوپتر و کوادکوپتر را با یک‌دیگر مقایسه کنید تا متوجه نرم بودن و ثبات بالای تصاویر این پرنده 6 موتوره شوید.

استفاده از 6 موتور موجب شده تا هگزاکوپتر اشیای سنگین‌تری نظیر دوربین‌های سینمایی و گیم‌بال‌های سنگین را حمل کند. این دو ویژگی سبب می‌شود تا گیم‌بال به‌عنوان یک تجهیزات عالی برای صنعت فیلم‌سازی و تبلیغات تلویزیونی به‌شمار رود.

البته توجه به این نکته ضروری است که استفاده از 6 موتور، فشار و فرسایش بیش‌تری ایجاد می‌کند و در نتیجه هنگام کارایی بلندمدت چندان موفق عمل نکند.

  • {2} تفاوت در فلایت کنترل‌های مورد استفاده هگزاکوپتر و کوادکوپتر

بدیهی است که تفاوت در تعداد موتورهای هگزاکوپتر و کوادکوپتر به تفاوت در نوع فلایت کنترل مورد استفاده نیز خواهد انجامید. معمولا شرکت‌های تولیدکننده پهباد، از یک فلایت کنترل پیشرفته و با ظرفیت بالا در هگزاکوپتر استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که به همین دلایل، قیمت یک آن نیز تفاوت زیادی با کوادکوپتر دارد.

  • {3}تفاوت هگزاکوپتر و کوادکوپتر در باتری

هگزاکوپتر به‌دلیل استفاده از 6 موتور، برخورداری از فلایت کنترل پیش‌رفته و داشتن وزن بیش‌تر نسبت به کوادکوپتر، نیازمند یک باتری قوی و متناسب با انرژی مصرفی است. شرکت‌های تولیدی در این زمینه سل باتری و آمپر باتری را افزایش داده تا توان مصرفی هگزاکوپتر جبران شود. البته توجه به این نکته، سبب شده تا این محصول به‌عنوان یک پرنده قدرتی شناخته شود.

  • {4} هگزاکوپتر یک پرنده قدرتی و کوادکوپتر یک پرنده سرعتی است

فاکتورهای مهم در تعیین قدرت و سرعت یک مولتی روتور، ابعاد ملخ‌ها، باتری، مقدار KV و توان موتور هستند. ویژگی‌ها و خصوصیات هگزاکوپتر سبب شده تا این پهباد را به‌عنوان یک پرنده قدرتی بشناسند. این پرنده می‌تواند برای موارد زیادی چون تصویربرداری حرفه‌ای، آبیاری و سم‌پاشی زمین‌های کشاورزی و حمل اقلام پستی مورد استفاده قرار گیرد. اما در زمینه سرعت این کوادکوپتر است که حرف اول را می‌زند. کوادکوپتر اگر چه از تعداد موتور کم‌تری برخوردار است؛ اما از وزن کم‌تر و باتری کوچک‌تری نیز برخوردار است که به پرنده این اجازه را می‌دهد که با سرعت بیش‌تر آسمان را درنوردد.

چند توصیه برای خرید هگزاکوپتر یا کوادکوپتر

حالا که با تمام تفاوت‌های ساختاری و مهم هگزاکوپتر و کوادکوپتر آشنا شدید، بهتر می‌توانید در انتخاب و خرید محصول مناسب تصمیم بگیرید. اما با این وجود ذکر چند نکته ضروری به‌نظر می‌رسد.

  • تفاوت‌های فوق نشان‌دهنده تفاوت در نوع استفاده از هگزاکوپتر و کوادکوپتر است. در نتیجه بهتر است بدانید که قرار است به چه منظور از پهباد خود استفاده کنید. اگر هدف شما از خرید پهباد، تنها سرگرمی و گرفتن چند شات هوایی است، کوادکوپتر انتخابی مناسب است. اما اگر به‌دنبال ثبت تصاویر زیبا هستید و می‌خواهید در زمینه تصویربرداری هوایی به یک حرفه‌ای تبدیل شوید؛ این پرنده گزینه مناسب شماست. حتی اگر قصد شما از خرید پهباد، استفاده‌های کاری است، هگزاکوپتر گزینه بهتری است.
  • بسیاری از مراکز تعمیراتی مشتریان را ترغیب می‌کنند که کوادکوپتر خود را به‌صورت دستی به هگزاکوپتر تبدیل کنند. انجام این کار آسیب زیادی به موتور و فلایت کنترل کوادکوپتر وارد نموده و عمر دستگاه را کوتاه می‌کند. علاوه‌براین، انجام چنین عملی نیازمند تخصص و مهارت ویژه است. پیشنهاد می‌کنیم هیچ‌گاه کوادکوپتر خود را به‌صورت دستی به 6 موتوره تبدیل نکنید و به جای آن، پولتان را ذخیره کرده و در فرصت مناسب یک هگزاکوپتر خریداری نمایید.http://www.pishgamanrc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *