تشخیص مشکلات و تعمیر هلی کوپتر کنترلی

چگونه خودمان تعمیر هلیکوپتر کنترلی را انجام دهیم امکان دارد هرکسی که هلی¬کوپتر کنترلی دارد، به تعمیر آن نیاز پیدا کند. اما فقط لازم است قسمت های مختلف دستگاهمان را بشناسیم و مرحله به مرحله آن ها را بررسی کنیم تا مشکل را پیدا نموده و با دقت و ظرافت، خودمان مشغول تعمیر هلی‌کوپتر کنترلی بشویم.

تشخیص مشکلات و تعمیر هلی­کوپتر کنترلی

تعمیر هلی­کوپتر کنترلی برای هر شخصی می­تواند کنجکاوی ایجاد کند. شاید برای شما ­هم پیش آمده باشد که پس از مدتی طولانی سرگرم‌بودن با  هلی­کوپتر کنترلی خود، ناگهان هرچقدر سعی می‌کنید  هلی­کوپترتان پرواز نمی­کند و بی­حرکت کنار شما افتاده است.

اگر این مقاله را می­خوانید حتما جزء کسانی هستید که قبل از نشان دادن هلی­کوپتر به تعمیرکار، دوست دارید خودتان تعمیر را بر عهده بگیرید و از آن سر در بیاورید. اگر شانس آورده‌اید و هلی­کوپتر شما در ارتفاع زیاد غیرفعال نشده و سقوط نکرده است؛ پس  شناسایی قطعات و تعمیر هلی­کوپترکنترلی برای شما جالب خواهد بود.

برای  تعمیر هلی­کوپتر کنترلی از ساده‌ترین قسمت‌ها شروع کنید

  • باتری

اگر هلی­کوپتر کنترلی شما در گرفتن سیگنال مشکل دارد و از زمان خرید شما را اذیت می­کند؛ احتمالا از باتری مناسبی استفاده نمی­کنید. باتری‌های قلمی یا AA، توان کافی برای استفاده طولانی و بلندمدت را ندارند و ممکن است در آسمان یا روی زمین هلی­کوپتر شما را زمین­گیر کند و شما را مجبور به تعویض هلی­کوپتر کنترلی کند. بهترین انتخاب برای پرواز هلی­کوپتر شما باتری‌های LI-PO  است. این مدل باطری جدا از این‌که ماندگاری خوبی دارد؛ درصورت شارژی‌بودن هلی‌کوپتر، شارژ آن هم شما را راضی نگه می­دارد. اما اگر هلی­کوپتر شما از قبل حاوی باتری LI-PO است، بررسی کنید که کاملا تخلیه نشده باشد و درست در جایش قرار گرفته باشد. قبل از تعویض باتری، مطمئن شوید که این باتری مدل هلی‌کوپتر شما را ساپورت می‌کند.

اتصالات و سیم­کشی ها، موتور و چرخ‌دنده در تعمیر هلی­کوپتر کنترلی

حالا که عیب­یابی برای تعمیر هلی­کوپتر کنترلی را عمیقا شروع کرده­اید، اتصالات و سیم­کشی­ها­ی قابل مشاهده را بررسی کنید، گاهی ممکن است در همین مواردِ پیش­پا افتاده و اولیه مشکل خود را حل کنید. مخصوصا مطمئن شوید سیم­هایی که به موتور متصل هستند، آزاد یا شل نشده باشند.

  • چرخ­دنده

اگر قبلا صداهای عجیبی از دل هلی­کوپتر به گوش­تان می­رسید، احتمالا مشکل اصلی درگیر نبودن چرخ­دنده است. پره‌ها را به آرامی بچرخانید تا باعث حرکت چرخ‌دنده شود. اگر به سختی می­چرخد بیشتر زور نزنید تا آسیبی وارد نشود. کافی است کم‌کم و در حد نیاز آن را روغن‌کاری کنید.

  • موتور

در هلی­کوپتر کنترلی، موتورها وظیفه حرکت ملخ ها یا پره ها را بر عهده دارند. ممکن است کل مشکل از موتور شما باشد. اگر به هر دلیلی این احتمال را قوی­تر از بقیه می­دانید، تعمیر هلی­کوپتر کنترلی را متوقف کنید و برای آن یک موتور سالم تهیه کنید. مطمئن شوید موتوری که تهیه می­کنید از همه نظر شبیه به موتور قبلی باشد؛ چون اندازه موتور، میزان ولتاژ، قطر شفت و سایر مشخصات باید با بقیه اجزای دستگاه هماهنگ باشد تا تعمیر هلی­کوپتر کنترلی بی­نتیجه نماند.

  • بورد الکتریکی

بورد الکتریکی در دستگاه‌های کنترل از راه دور نقش گیرنده و فرستنده را ایفا می­کند.  اگر در تعمیر هلی­کوپتر کنترلی به این مرحله رسیدید بهتر است دقت بیشتری به خرج دهید و اجزای آن را بشناسید. ماسفِت­ها (MOSFET) قطعات مشکی ریزی هستند که روی بورد آنها را مشاهده می­کنید. بیشتر مشکلات این قسمت با تعویض ماسفت­ها حل می­شوند. اما تهیه ماسفت مشابه بورد شما ممکن است دشوار باشد. امکان دارد همین دلیلی بشود تا بعضی از تعمیرکار­ها با دیدن مشکل ماسفت در بورد هلی­کوپتر، از تعمیر هلی­کوپتر کنترلی قطع امید ­کنند. البته جای نگرانی نیست. کافی است ماسفتی که برای بورد خود جایگزین می­کنید نزدیک به 20 ولت باشد و حدود 4 آمپر جریان را برای بورد شما تامین کند، یا با توجه به هلی­کوپتر کنترلی ولت و آمپر مشابه را ساپورت کند.

دو نکته پایانی در تعمیر هلی­کوپتر کنترلی

تا جایی که امکان دارد از حرکات چالشی با هلی­کوپتر دوری کنید. نزدیک‌کردن هلی­کوپتر به دیوار و دیر جاخالی دادن در مقابل مانع، شاید هیجان زیادی داشته باشد اما می‌تواند پشیمانی به همراه داشته باشد. در تعمیر هلی­کوپتر کنترلی تمام حواس خود را متمرکز کنید و قبل از شروع تعمیر، مطمئن شوید اطلاعات کاملی نسبت به قسمت آسیب دیده کسب کرده‌اید. در غیر این‌صورت شاید برای رفع آسیبِ قسمت ساده‌ای از هلی­کوپتر، بخش بزرگ‌تری را دچار مشکل کنید. شما می‌توانید به بخش فروشگاه وب‌سایت ما سر زده و از محصولات متنوع ما بازدید کنید.https://pishgamanrc.ir/category/drones/helicopters

2 دیدگاه در “تشخیص مشکلات و تعمیر هلی کوپتر کنترلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *